Internetikasutuse ja digioskuste uuring

Mis uuring see on?

Internetikasutuse ja digioskuste uuringu põhjal hinnatakse, kuidas ja milleks kasutavad Eesti inimesed arvutit ning internetti. 

Kelle tellimuse alusel uuring korraldatakse?

Uuring korraldatakse koostöös majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumiga. 

Kui sageli uuringut korraldatakse?

Uuring toimub iga aasta teises kvartalis.

 

Milleks on neid andmeid vaja?

Info- ja kommunikatsioonisektor mõjutab kogu Eesti majandust ja ühiskonna arengut. Uuringus selgitatakse välja, milliseid info- ja kommunikatsioonitehnoloogia vahendid kasutatakse ning mida nendega tehakse. Samuti uuritakse Eesti avaliku sektori teenuste kasutamist, mis annab väärtuslikku teavet riigi osutatavate teenuste kohta. Uuringu tulemusi kasutatakse eelseisvate muutuste mõtestamiseks ja tegevuse kavandamiseks. Andmed on abiks ka ettevõtetele, ühendustele ja liitudele. Näitajad on võrreldavad Euroopa Liidu teistes riikides samal ajal korraldatud uuringutega.

Kuidas valitakse uuringus osalejad?

Uuringu valimisse satuvad isikud rahvastikuregistrist tehtud juhuvalikuga. Uuritavasse üldkogumisse kuuluvad Eestis alaliselt elavad 16–74-aastased elanikud ja nende leibkonna liikmed. Küsitlusse sattunud inimese nime ja aadressi teavad vaid küsitleja ja küsitlusjuht. Kogutud andmeid kasutatakse üldistatult, kellegi andmeid eraldi ei vaadelda. Statistikaamet tagab kõigi vastajate andmete kaitse riikliku statistika seaduse ja isikuandmete kaitse seaduse alusel. 

Uuringus osalemine on vabatahtlik ja küsimustele vastamisel loodetakse kodanikukohusele: riik peab aitama oma elanikke ja elanikud riiki. Iga inimese olukord ja elutee on kordumatu, mistõttu ei saa keegi teine uuringusse sattunud inimest asendada. Isikul on õigus uuringus osalemisest keelduda, kuid sel juhul läheb kild tervikpildist kaotsi. Küsitluses on vaja osaleda, et riik saaks meid kõiki mõjutavate otsuste langetamisel tugineda tõesele ja usaldusväärsele teabele.

Kuidas andmeid kogutakse? 

Enne uuringu algust saadetakse kõigile valimisse sattunud isikutele kiri, milles tutvustatakse uuringu eesmärki ja antakse teada, kuidas nendega ühendust võetakse. Teavituskiri saadetakse valimiisikule rahvastikuregistris märgitud e-posti aadressile. Kui e-posti aadress puudub, saadetakse teavituskiri rahvastikuregistris märgitud aadressile posti teel.

Selles uuringus kogutakse andmeid 

  • veebiküsitlusega, 
  • telefoniküsitlusega. 

Parima teenuse osutamiseks telefoniküsitluse kõne salvestatakse.

Küsumustik tutvumiseks

Kuidas olla kindel, et tegemist on statistikaameti uuringuga?

Intervjuu teeb erikoolitusega küsitleja. Statistikaameti küsitleja nime saab kontrollida siit. Küsimuste korral palume ühendust võtta meie klienditoega telefonil 625 9300 või e-posti aadressil klienditugi [at] stat.ee (klienditugi[at]stat[dot]ee).

Kuidas uuringus osalejaid tänatakse?

Kõigi vastajate vahel loositakse viis 50-eurost kinkekaarti.

Kus uuringu tulemused avaldatakse?

Internetikasutuse ja digioskuste uuringu andmed avaldatakse statistika andmebaasis majanduse ja sotsiaalelu valdkonna all. Andmed leiab ka  Infotehnoloogia, innovatsioon ja teadus-arendustegevus valdkonnalehelt.

Internetiühendusega leibkonnad 544,8 tuhat
-0,3%
2024
Internetikaubanduse 16–74-aastased kasutajad 731,2 tuhat
0,8%
2024
Internetiühendusega leibkondade osatähtsus | 2010–2024
Uudis

E-kaubanduse seaduspära: naised tellivad sagedamini, mehed kulutavad rohkem

Viimasel kolmel kuul kasutas e-kaubandust 545 000 inimest, mis on neli korda rohkem kui kümme aastat tagasi. Naised tellivad reeglina väiksemate summade eest, aga sagedamini, mehed jällegi harvem, aga korraga suurema summa eest. Vastupidiselt levinud arvamusele on kõige aktiivsemad e-kaubanduse kasutajad kõrgharidusega.
Loe edasi 8. oktoober 2020