Tutvu "Andmepärl 2022" töödega
Konkursi „Andmepärl 2022“ žürii on välja valinud viis parimat andmelugu ja infograafikat. Nüüd on sinu kord anda oma hääl, et selgitada välja võitjad.
Hääletamine on lõppenud.
Parim andmelugu
See on lugu, kus andmete tõlgendamine ja kasutus on toonud mõnda valdkonda või nähtusesse märkimisväärset selgust, avanud nähtuse mõtestamisel uusi tahke, suurendanud inimeste informeeritust, tekitanud laialdast ühiskondlikku arutelu või muutnud inimeste käitumist.
Töö 1
Sõeluuringute roll vähi diagnoosimisel
Autor: Ksenia Niglas, Eesti Haigekassa
Töö on andnud esimese andmepõhise kinnituse, et Eesti sõeluuringu programmidel on oluline roll vähi varajases avastamises. Sõeluuringul avastatud rinna- või emakakaelavähi juhtude korral on patsiendi elumus parem kuni 10 aasta vaates.
Töö tulemusi saab kasutada nii avalikes kampaaniates kui ka riigitasandil sõeluuringute programmi rahastamise olulisuse rõhutamiseks.
Töö 2
Rändestatistika ülevaade
Autorid: Eike Luik, Liisa Rohila
Euroopa Rändevõrgustiku Eesti kontaktpunkti ja Kultuuriministeeriumi koostöös välja antav rändestatistika annab ülevaate peamistest rändetrendidest viimase viie aasta (2016–2020) jooksul ning selgitab rände erinevaid tahkusid.
Ülevaates näidatakse nii Eesti kodanike kui ka Euroopa Liidu ja kolmandate riikide kodanike rändetrende, kodakondsuse statistikat, e-residentide statistikat, rahvusvahelise kaitse statistikat ja uussisserändajatele loodud kohanemisprogrammis osalemise statistikat.
Töö 3
Erakondade rahastamine
Autorid: Tarmo Jüristo, Jarmo Seljamaa
Salk.ee veebilehel ilmunud blogipostitus "Kes rahastab erakondi?" sündis andmete visualiseerijat Rahapada ette valmistades. Blogipostitus avab erakondade rahastajate tausta ja toob välja mustreid, mis esmapilgul võivad vaatlejale jääda märkamata.
Töö 4
Äripäeva erileht Otsustajate TOP
Autorid: Priit Pokk, Jane Suu, Toomas Truuverk, Linda Eensaar jt
Erilehes ilmunud edetabel annab ülevaate Eesti äriilma kõige mõjukamatest isikutest ja nende lähikondsetest. Eriväljaande üks peamisi eesmärke on andmete abil suurendada ühiskondlikku läbipaistvust ehk näidata, kes on need ettevõtete juhid ja omanikud, kes igapäevaselt tegelevad otsustega, mis mõjutavad tuhandete inimeste elusid. Lisaks leiab väljaandest lugusid, kuidas mõjukamad otsustajad neid otsuseid teevad.
Töö 5
„Eesti meteoroloogia aastaraamat 2020“
Autorid: Külli Loodla Ain Kallis, Riina Pärg, Kairi Vint, Epp Juust, Veera Šišova, Meila Kivisild, Miina Krabbi
Aastaraamat annab ülevaate Keskkonnaagentuuri meteoroloogilisest vaatlusvõrgust aastal 2020, meteoroloogiliste mõõtmiste tulemustest, kasutatud instrumentidest, muudatustest mõõtmismetoodikas jms. Raamat annab lugejatele teadmise, kus, kuidas ja millega mõõtmisi tehakse ning millised olid mõõtmistulemused. Ühtlasi tõstab aastaraamat ka kliimateadlikkust.
Parim infograafika
Infograafika, andmevisuaal, rakendus, mis on teostuse või mõju poolest eeskujuks, propageerib andmete kasutamist ja mõtestamist visuaalse keele kaudu ning selles on kasutatud parimaid infograafika meetodeid. Töös on võetud arvesse konteksti ning disaini kasutajakesksust. Selles on originaalsust ning eksperimenteerimise julgust.
Töö 1
Sõeluuringutel osalemine Eestis
Autor: Eesti Haigekassa analüütika osakond
Visualiseerija annab reaalajas (uueneb kord nädalas) informatsiooni vähi sõeluuringute hõlmatuse kohta. Selle info põhjal on võimalus saata teadlikult näiteks mammograafibussi madalama hõlmatusega piirkondadesse või perearstidel saada teada, kui nende patsiendid vajavad rohkem nõustamist vähi ennetamise teemal.
Töö 2
Kuritegevuse statistika veebileht
Autor: Justiitsministeeriumi kriminaalpoliitika osakonna analüüsitalitus koostöös loovagentuuriga DaDa
Ainulaadne veebileht Eestis ja lähiriikides, mis toob keerulise kuritegevuse olukorra lihtsas ja arusaadavas pildikeeles ning graafikutes Eesti inimesteni, pakub selgitusi ning avab nähtuse eri tahke.
Töö 3
Erakondade rahastamise visualiseerija Rahapada
Autorid: Tarmo Jüristo, Kaur Saarepuu
Visualiseerija põhineb Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjoni avaandmetel ja uueneb kvartaalselt. Andmeid saab liigendada tululiigi, erakonna ja perioodi kaupa või otsida konkreetsete annetajate summasid. Tööriista ülesanne on muuta Eesti poliitika rahastamine läbipaistvaks ja mõistetavaks, et iga huviline näeks, kes, kui palju ja millal on erakondadele raha andnud.
Töö 4
Facebookis leviva poliitilise sisuga reklaami ülevaade
Autorid: Jarmo Seljamaa, Tarmo Jüristo
Kohalike omavalitsuse valimiste lähenedes kogus hoogu sotsiaalmeedias levitatav poliitreklaam. Kui Facebookis ilmub sotsiaalteemasid, valimisi või poliitikat käsitlev reklaam, tuleb avaldajal märkida, kes reklaami eest maksis.
Töö autorid kodeerisid Facebooki reklaamiteegi aruandefaili, filtreerisid sealt välja erakondade reklaamid ning visualiseerisid tulemused.
Töö 5
Koroonaviiruse andmete analüüsi- ja visualiseerimise portaali arendus
Autorid: Hedi Peterson, Erik Jaaniso, Ivan Kuzmin, Uku Raudvere, Ulvi Talas, Jaak Vilo
Koroonaviiruse levikut ja olemust kajastavad tööriistad on valminud aastail 2020–2021. Kuus rakendust võimaldavad jälgida koroonaviiruse leviku hetkeseisu Eestis ja maailmas.
Rakendustest saab näha vaktsineerimise hetkeseisu vanusegrupi või elukoha järgi ning viiruse levikut reisisihtmärgi asukohas üle maailma. Tööriistad on kolmes keeles ja paindlikud ehk võimalik on valida ajaperioode, maakondi, vanusegruppe jms.