100 aastat Eesti statistikat

Teadlik ja sihipärane andmekogumine riigistatistika tegemiseks algas Eestis 1. märtsil 1921. aastal.

Virtuaalnäitus „100 aastat Eesti statistikat“  on pühendatud Eesti statistika 100. sünnipäevale ja viib huvilise avastama esimesi ametlikke andmeid Eesti rahvastiku kohta ja seiklema salastatud statistikaga NSV Liitu.

Näitus „100 aastat Eesti statistikat“ koondab 14 lugu statistikaameti ajaloost, mis räägivad ameti töödest ja tegemistest, organisatsiooni kujunemisest ja arenguetappidest.

Kas teadsid, et näiteks esimese, 1922. aasta rahvaloenduse tippajal oli loendusega ametis lausa üle 16 000 inimese? Stalini valitsemisajal ennustati aga statistikale tulevikus hoopis väljasuremist ja asendumist sotsialismi poliitökonoomiaga. Vahetult enne Eesti taasiseseisvumist 1991. aastal polnud aga võimalik Eesti majanduse hetkeseisust anda terviklikku pilti, sest andmeesitajad puiklesid tugevalt andmete esitamise vastu.  Näitusel kajastuvad kolm rahvaloendust aastail 1922, 1941 ja 1959, mis esindavad eri ajastuid ja väärtussüsteeme.

Näitusel on võimalik tutvuda ajalooliste dokumentide ja fotodega ning uudistada interaktiivseid infograafikuid. Näituse on arhiivimaterjalide põhjal kokku pannud ajaloolased Olev Liivik ja Hiljar Tammela.