Sotsiaalne kaitse

Sotsiaalne kaitse aitab vähemkindlustatud ja haavatavamatel ühiskonnaliikmetel eluga toime tulla, hõlmates avaliku ja erasektori rahatuge ning toetavaid teenuseid töökoha leidmisel, tervise eest hoolitsemisel ja igapäevasel toimetulekul.

Riik korraldab sotsiaalset kaitset sotsiaalkindlustuse ja sotsiaalhoolekande kaudu. Sotsiaalkindlustus tagab inimesele vähemalt minimaalse sissetuleku töökaotuse, haiguse, lapse sünni, töövõimetuse ja vanaduse korral. Sotsiaalhoolekanne on suunatud ühiskonna kõige haavatavamate liikmete elujärje parandamisele ja vaesuse ennetamisele. Sotsiaalse kaitse meetmed aitavad inimesel oma elu taas rööpasse seada. Näiteks töökaotuse korral pakutakse ajutist rahatuge ja mitmekülgset nõu, et inimene leiaks kiiresti uue sobiva töö.

Sotsiaalse kaitse statistika annab ülevaate, kui palju on ühiskonnas vähemkindlustatud ja haavatavamaid ühiskonnagruppe ning milline on nende elujärg.

Sotsiaalkaitsestatistikas kajastub,

  • kui palju on Eestis pensionäre;
  • kui suur on keskmine pension;
  • kui suurel osal elanikest on kehtiv ravikindlustus;
  • kui palju inimesi vajab Eestis hoolekandeteenust;
  • kui palju on meil vanemliku hoolitsuseta lapsi;
  • kui palju on töötuskindlustushüvitise saajaid.

Sotsiaalkaitsestatistika on abiks sotsiaalkaitse valdkonna meetmete hindamisel ja planeerimisel.

Pensionäride arv 325 681
0,3%
Pensionäride osatähtsus rahvastikus 23,8 %
Vanaduspensionäride arv 310 202
0,4%
Ravikindlustatute arv 1 304 429
2,4%
Töötuskindlustushüvitise saajad 41 472
145,8%
2023
Sotsiaalkaitse kogukulutused 7,11 miljardit eurot
24,0%
Sotsiaalkaitsekulutuste suhe SKP-sse 18,6 %
Blogi

Statistika kohtub valimislubadustega

5. märtsil valivad Eesti inimesed endale uued esindajad. Statistikaameti eksperimentaalstatistikud annavad kümnel joonisel põgusa ülevaate mõnedest teemadest, mis paistavad välja erakondade valimislubadustest ning mõjutavad märkimisväärset hulka inimesi.
Loe edasi 16. veebruar 2023
Blogi

Ukraina noor sõjapõgenik Eestis

Sõja algusest Ukrainas, 24. veebruarist, on möödunud peaaegu pool aastat. Selle aja jooksul on Eestisse jõudnud kümneid tuhandeid sõjapõgenikke, kellest üle 30 000 on taotlenud Eestis ajutist kaitset. Ajutine kaitse on aastane elamisluba, millega pakutakse Ukraina kodanikele ja nende pereliikmetele turvatunnet ja sotsiaalseid garantiisid. Pärast ajutise kaitse taotlemist saavad sõjapõgenikud endale sarnased õigused nagu on Eesti elanikel – näiteks õiguse siin õppida ja töötada.
Loe edasi 22. august 2022
Uudis

Sotsiaalse kaitse kulutused on tõusuteel

Sotsiaalse kaitse valdkonda iseloomustasid 2017. aastal peamiselt kasvutrendid: keskmine vanaduspension ületas 400 euro piiri, tööturumeetmeid kasutatakse järjest rohkem ja nende valik laieneb, suurenesid kulutused peretoetustele ning lisandusid uued toetused lasterikastele peredele. Vähenenud on pensionäride ja toimetulekutoetuse saajate arv.
Loe edasi 18. juuni 2018