Hinnad
Kaupade ja teenuste hinnad huvitavad ning mõjutavad paljusid inimesi. Poes jälgitakse, mis on odavam ja kuidas kaupade hind aja jooksul muutub. Kodu soetades uuritakse, kus, mis hinnaga ja millal on eluase kõige soodsam osta või üürida. Maja ehitajat aga huvitavad ehitushinnad. Kõik need andmed aitavad langetada argipäeva väikesi ja suuri otsuseid.
Statistikaamet avaldab teenuste tootjahinnaindeksit, tööstustoodangu tootjahinnaindeksit, ekspordi- ja impordihinnaindeksit, tarbijahinna-, ehitushinna- ning eluasemehinnaindeksit. Infot leiab ka põllumajandussaaduste tootjahinnaindeksi ja põllumajandussaaduste tootmisvahendite ostuhinnaindeksi kohta.
Hinnaindeksid annavad teavet hindade muutumisest, mille põhjal saab jälgida Eesti majanduse arengut. Enamik indekseid saadakse rahvusvaheliselt tunnustatud metoodika alusel, mistõttu on võimalik arengut võrrelda ka teiste riikidega. Hinnaindekseid kasutatakse laialdaselt mitmesugustes lepingutes tasude ajakohastamiseks, tarbijahinnaindeksit ka pensionide ja töötasude muutmiseks.
Tarbijahinnaindeks tõusis juunis võrreldes maiga 0,9%
Statistikaameti andmetel tõusis tarbijahinnaindeks juunis võrreldes maiga 0,9% ning 2024. aasta sama kuuga võrreldes 5%. Eelmise aasta juuniga võrreldes olid kaubad 2,8% ja teenused 8,4% kallimad.
Tarbijahindade harmoneeritud indeksi kiirhinnang: hinnad tõusid juunis 1,1%
Statistikaameti esialgsel hinnangul tõusis tarbijahindade harmoneeritud indeks, mis võtab arvesse ka turistide kulutusi Eestis, 2025. aasta juunis võrreldes maiga 1,1%. Eelmise aasta juuniga võrreldes tõusis indeks 5,2%.
Tootjahinnaindeksit mõjutas mais enim puidutöötlemise ja puittoodete tootmise hinnatõus
Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, mis iseloomustab Eestis nii koduturule kui ka ekspordiks valmistatud tööstustoodete hindade muutust, tõusis 2025. aasta mais võrreldes aprilliga 0,2% ja võrreldes eelmise aasta maiga 0,5%.