Eesti terviseuuring
Mis uuring see on?
Eesti terviseuuring hindab Eesti rahva terviseseisundit, seda mõjutavaid tegureid ja tervishoiuteenuste kasutamist.
Kelle tellimuse alusel uuring korraldatakse?
Eesti Terviseuuring viiakse läbi Tervise Arengu Instituudi, Statistikaameti ja Sotsiaalministeeriumi koostöös.
Uuring tugineb Eurostati poolt ühtlustatud metoodikale (sealhulgas küsimustikule), mis tagab tulemuste võrreldavuse Euroopa riikide vahel.
Milleks on neid andmeid vaja?
Terviseuuringuga kogutud andmed annavad pildi rahvastikurühmade tervislikust seisundist. Eraldi vaadeldakse seoseid sotsiaal-majanduslike ja muude teguritega ning hinnatakse sotsiaalset toimetulekut ja abivajadust tervisliku olukorra tõttu. Andmete võrdlus varasemate aastatega väljendab rahvastiku tervise muutusi. Uuringu tulemusi kasutatakse rahvastiku terviseprogrammide ja ennetuse kavandamisel ning senise tegevuse hindamisel.
Eesti terviseuuringu andmeid saab võrrelda Euroopa Liidu teistes riikides samal ajal korraldatud terviseuuringutega. Riikide võrdlemine aitab hinnata liiduüleseid programme ja poliitikat, mis hõlmavad rahvastiku tervist, sotsiaalkaitset, sotsiaalset kaasatust, tervisega seotud ebavõrdsust ja tervena vananemist.
Kui sageli uuringut korraldatakse?
Terviseuuringut on Eestis korraldatud neli korda: aastail 1996, 2006, 2014, 2019 ning järgmine uuringulaine toimub aastal 2025.
Kuidas valitakse uuringus osalejad?
Uuringu valimisse satutakse juhuvaliku teel rahvastikuregistrist. Valimi suurus on 8500 inimest. Küsitletakse vähemalt 15-aastaseid inimesi.
Kuidas andmeid kogutakse?
Enne uuringu algust saadetakse kõigile valimisse sattunud isikutele kiri, milles tutvustatakse uuringu eesmärki ja antakse teada, kuidas nendega ühendust võetakse. Teavituskiri saadetakse valimiisikule rahvastikuregistris märgitud e-posti aadressile. Kui e-posti aadress puudub, saadetakse teavituskiri rahvastikuregistris märgitud aadressile posti teel.
Selles uuringus kogutakse andmeid
- veebiküsitlusega,
- telefoniküsitlusega.
Kuidas olla kindel, et tegemist on statistikaameti uuringuga?
Sellele küsitlusele saab vastata veebis https://estat.stat.ee. Intervjuu teeb erikoolitusega küsitleja. Statistikaameti küsitleja nime saab kontrollida siit. Uuringusse sattunud inimesel on alati õigus näha küsitleja töötõendit. Küsimuste korral palume ühendust võtta meie klienditoega telefonil 625 9300 või e-posti aadressil klienditugi [at] stat.ee (klienditugi[at]stat[dot]ee).
Kus uuringu tulemused avaldatakse?
Eesti terviseuuringu 2019. aasta andmed avaldatati Tervise Arengu Instituudi tervisestatistika ja terviseuuringute andmebaasis, kust leiab ka varasemate uuringute tulemused.
Statistikaamet edastab andmed ka Eurostatile, täpsemalt saab lugeda siin: https://ec.europa.eu/eurostat/web/microdata/european-health-interview-survey.