Tööstustoodangu tootjahinnaindeks aastaga langes, võrreldes eelmise kuuga tõusis
Statistikaameti tootjahindade statistika tiimijuhi Eveli Šokmani sõnul mõjutas võrreldes 2023. aasta maiga tootjahinnaindeksit enim hinnalangus puidutöötlemises ja puittoodete tootmises, elektri- ja soojusenergiaga varustamises ning toiduainete tootmises. „Vastupidist mõju avaldas masinate ja seadmete remondi teenuse ning elektroonikaseadmete ja kütteõlide tootmise hinnatõus. Töötlevas tööstuses kokku oli hinnalangus 0,8% ja toiduainete tootmises 2,7%,“ selgitas Šokman.
Võrreldes selle aasta aprilliga mõjutas indeksit mais eelkõige elektrienergiaga varustamise, puidutöötlemise ja puittoodete ning metalltoodete tootmise hinnatõus. Veel avaldas mõju hinnalangus kütteõlide tootmises.
Ekspordihinnaindeks kasvas mais võrreldes aprilliga 1,6%. Kõige rohkem tõusid hinnad elektrienergial, põllumajandussaadustel ning mäetööstuses. Enim langesid naftasaaduste, toiduainete ning nahktoodete ja jalanõude hinnad. Võrreldes 2023. aasta maiga vähenes ekspordihinnaindeks 0,6%.
Impordihinnaindeks kasvas mais võrreldes aprilliga 1,7%. Kõige rohkem tõusid elektrienergia, mäetööstuse ning kemikaalide ja keemiatoodete hinnad. Enim kahanesid hinnad naftasaadustel, toiduainetel ning mööblil. Võrreldes 2023. aasta maiga kasvas impordihinnaindeks 0,3%.
Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi ning ekspordi- ja impordihinnaindeksi andmeid kogub ning analüüsib statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.
Vaata ka hindade valdkonnalehte.
Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.
Statistikaameti andmete ja graafikute kasutamisel palume viidata allikale.
Täpsem teave:
Heidi Kukk
meediasuhete juht
statistika levi osakond
statistikaamet
tel +372 625 9181
press [at] stat.ee (press[at]stat[dot]ee)