Statistikaamet kõrvaldas andmekirjaoskuse klienditeekonnast Google´i otsingu
Andmekirjaoskus koosneb viiest osast – oskus leida, lugeda, töödelda, analüüsida ja kasutada andmeid. Analüüsides klientide teekonda veebis, avastas statistikaamet, et kui tarbijat hakkab mõni uudistes kirjeldatud nähtus täpsemalt huvitama, avab ta Google´i otsinguakna.
Vastust küsimusele, mida arvud nähtuse kohta kõnelevad, pole aga isegi Google´i otsingumootoriga kerge leida ning statistikaameti toodetud avaandmeid Eesti kohta ei leita üles. Statistikaametil on eri nähtuste kohta Eestis aga rohkem kui 1000 andmetabelit!
Lühem tee andmete juurde
Kui Muhamed ei tule mäe juurde, tuleb mägi Muhamedi juurde. Sestap otsustasime kliendi teekonda statistilise info juurde lühendada ning kasutada ära veebiplatvormides nii levinud meetodit nagu linkimine.
Täpsemalt – nüüd on võimalik veebilaienduse StatsFacts (Chrome extension) abiga tähistada veebilehel termineid ja nähtusi, mille kohta on olemas arvuline informatsioon.
Näiteks, kui tekstis esinevad terminid nagu „õpilane“, „pension“, „palgalõhe“ või „töötus“ jpm, on sul võimalik kohe, ilma Google´i otsingumootorit läbimata saada aimu nende arvulistest väärtustest.
Näide. Lugedes uudist, kus on kirjas, et tänasest suureneb pension 24 euro võrra, praeguselt 528 eurolt 552 euroni, joonib veebilaiendus StatsFacts alla sõna „pension“. Joonitud sõna peale vajutades saad sa teada, kui palju on Eestis pensionäre, kui suur on keskmine vanaduspension ning kui suur on pensionil olevate inimeste osatähtsus.
Selline vahetu infotarbimine annab võimaluse fakte kontrollida, saada lisaandmeid ja taustainfot ning avardab nii lugeja arusaama nähtusest.
Kuum suund tehnoloogias
Pea kümme aastat tagasi avaldas Harward Business Review artikli, kus nenditi, et lähituleviku kõige atraktiivsem ja nõutum ametikoht on andmeteadlane (data scientist). Praeguseks on see trend muutunud ja kõige otsitumaks töökohaks on saanud andmesemantik (data semantic officer).
Tõsi, statistikaameti loodud veebilaiendus StatsFacts on hetkel alles esimene samm tekstide semantilise koosvõime loomisel, kuid selge on see, et tehnoloogias on andmete ja tekstide semantiline mõistmine (linked data) kuum ja paljulubav suund.
Selle suuna jõuline pealetung seostub ka teise tehnoloogilise suunaga, võimekusega suhelda rakendustega mitte arvutihiire või pöidla abil, vaid oma häälega. See aeg pole üldse kaugel, kui saame ilusas eesti keeles ja oma häälega küsida: kui suur on Eesti rahvastik, mitmes on Eesti õnneindeksis või milline on vee temperatuur Pirita rannas.
7 fakti StatsFactsi kohta
- Töötab veebilehitsejas Chrome.
- Tasuta alla laaditav Chrome´i veebipoest chrome.google.com/webstore/category/extensions
- Viitab statistikaameti veebilehekülgedel ja rakendustes oleva infole, nagu valdkondlikud teemalehed, piirkondlikud statistikaülevaated, juhtimislauad, väliskaubanduse rakendus jne.
- Jagab infot tuhande eesti- ning inglisekeelse sõna ja sõnapaari kohta. Vaikimisi märgendab veebilaiendus eestikeelseid termineid.
- Joonib alla rahvastiku, keskkonna, majanduse ja ettevõtluse, ühiskonna ja kultuuriga seotud terminid.
- Tõhus tööriist nii veebisisu loojatele kui ka selle aktiivsetele tarbijatele, näiteks ajakirjanikele, toimetajatele ja turundajatele faktide kontrollimiseks, andmete otsimiseks ning taustainfo saamiseks. Veebilaiendust saavad edukalt ära kasutada ka tudengid ja gümnasistid, kes kooli- ja lõputöid kirjutavad ning tahavad kiirelt infot otsida ja terminitele konteksti leida.
- Võimalik seadistada endale sobivalt, nii et laiendus töötaks ainult soovitud veebilehtedel. Veebilaiendust on võimalik kiiresti sisse ja välja lülitada, kasutades klahvikombinatsioone CTRL-SHIFT-S.