Mis sel aastal väliskaubandusstatistika andmete kogumises muutus?
Alates 2025. aasta jaanuarist saadakse Euroopa Liidu (EL) riikide väliskaubandusstatistika koostamiseks vajalikud alusandmed uuel viisil. Eesti statistikaamet ei kogu enam EL-i seest saabuva kauba andmeid ettevõtetelt, kes on Eestis kauba saajad. Need andmed kogub kokku liikmesriik, kust kaup saadetakse ja edastatakse Eesti statistikaametile.
Statistikaameti väliskaubandustiimi juht Evelin Puura tuletab meelde, et ettevõtted ei pea enam Intrastati kauba saabumise küsimustikku esitama. „Statistikaameti klienditugi sai jaanuari andmete esitamisel palju pöördumisi, kus sooviti kauba saabumise andmeid esitada. Kinnitan, et seda enam tegema ei pea,“ rõhutas Puura.
Eesti on EL-is esimene riik, kus ei tule esitada Intrastati kauba saabumise küsimustikku ja selle asemel hakatakse kasutama nende riikide andmeid, kust kaup välja saadeti.
Mis muutub paremaks?
- Väheneb Eesti ettevõtete halduskoormus, ettevõtted ei pea enam 2025. aasta kohta Intrastati kauba saabumise küsimustikku esitama.
- Taaskasutatakse eelnevalt kogutud ja kontrollitud andmeid, mis võimaldab Eesti statistikaameti andmetöötlust vähendada.
- Statistikaamet saab detailsed andmed Eesti ettevõtete kohta, mis võimaldab jätkata seniste aegridade koostamist.
- Eksportija teab ja tunneb paremini oma kaupa ning kaubakoodid on korrektsemad.
- Statistikaamet saab teistest EL-i riikidest detailsemaid andmeid, mille tulemusel andmetes kaubakoodide ja ettevõtete arv suureneb.
- Varasem probleem Intrastati kauba saabumise küsimustikuga andmete kättesaamise osas kaob ära.
- Kaovad ära liikmesriikide vahelised asümmeetriad.
Muudatustega kaasneb ka mõningaid kitsaskohti, mida andmete õigeks tõlgendamiseks on vaja teada.
- Teiste EL-i liikmesriikide detailandmetes (13 riigil) esineb konfidentsiaalseid andmeid. Siiski on alati kõigile avalik kahekohaline kood, summa ja riigi tasand. Avalikus andmebaasis on konfidentsiaalsed andmed leitavad koos hinnanguga.
- Kõigile käibemaksukohustuslasena registreerimise (KMKR-i) numbritele ei õnnestu leida ettevõtet, kui tegemist on vigase KMKR-i numbriga või määramata numbriga. See mõjutab tegevusala, hõivatute arvu ja maakonna andmebaasi tabeleid.
- Andmete laekumise ja statistikaameti avaldamise vahel on väike ajavahe. Kui liikmesriik hilineb oma andmete saatmisega, kasutatakse puuduva riigi andmete saamiseks hinnangut. Sellisel juhul on vastava kuu andmed kogu riigi kohta vaid kahekohalise kombineeritud nomenklatuuri koodi ja summa lõikes. Andmebaasi lisatakse sel juhul vastav teade.
Osade liikmesriikide puhul on esmasel avaldamisel hinnangul suur osatähtsus. Hinnang väheneb ja asendatakse reaalsete andmetega järgmistel kuudel, kui andmeid uuendatakse.
Muudatuse aluseks on 2019. aastal vastuvõetud Euroopa Parlamendi ja Nõukogu määrus (EL) 2019/2152, 27. november 2019, mis kohustab liikmesriike vahetama oma ekspordiandmeid koos tehingupartneri KMKR-i numbriga.
Eesti väliskaubanduse visualiseeritud andmetega saab tutvuda statistikaameti rakenduses.
Statistikaameti andmete ja graafikute kasutamisel palume viidata allikale.
Täpsem teave:
Heidi Kukk
meediasuhete juht
statistika levi osakond
statistikaamet
tel +372 569 66484
press [at] stat.ee (press[at]stat[dot]ee)