Kui andmefännist sirgub andmeteadlane

Blogi
Postitatud 11. september 2024, 11.45

Andmed on varandus, mille abil jutustada lugusid. Oskus andmed omavahel rääkima panna annab võimaluse maailma andmete kaudu mõtestada ja seeläbi paremasse homsesse panustada. „Andmete taga peitub suur ja võimas nähtamatu maailm,“ ütleb andmefänn Richard Toom. Millised väljakutsed noor tudeng statistikaameti praktika käigus seljatas ja mida huvitavat andmelaekast välja kaevas, ei osanud ta esialgu ettegi kujutada.

Kui Richard kevadel Tartus toimunud Delta tudengimessile jõudis, olid infojanused üliõpilased juba hordidena kohal. Igaüks otsimas seda õiget tunnet, õiget kohta ja õiget väljakutset, millest kinni haarata. Näppu jäänud statistikaameti praktikastipendiumi voldik lõi silla noore andmehuvilise ja talente otsinud ameti vahele. Siit algas teekond, mis peale kandideerimisprotsessi läbimist meie ridadesse ühe särava silmapaari tõi ning andmehalduse tiimi väljakutseid vallutama pani.


Kas andmed on sinu kirg? Siis oled õiges kohas!

Õppides Tartu Ülikoolis matemaatilise statistika bakalaureuseõppes, oli Richard juba varem andmetega sina peal ja praktika statistikaametis tundus loogiline samm koolis õpitud tarkus päriselt ellu rakendada. „Minu jaoks oli väga sümpaatne, et kandideerida sai tasustatud praktikakohale. Lisaks oli voldikul nii palju põnevat infot, mis mind kõnetas, sealhulgas väärtused ja väljakutsed.“

Kui eelnev ettekujutus statistikaametist oli voolinud rangelt andmetel põhineva maailma numbritest ja uuringutest, siis päris elu aga üllatas juba esimeste päevadega. „Kujutlesin statistikaametit asutusena, kes teeb peamiselt erinevaid uuringuid, näiteks vaatab, milline on valmisringkondade statistika või uurib, milliseid muutuseid on teinud hinnad poes,“ ja lisab põlevate silmadega, et tegelikult on erinevaid valdkondi statistikas hoopis rohkem ning tehakse igasugu põnevaid asju.

Praktikale tulles oli noore andmehuvilise soov aru saada, kas erialane töö ka tegelikult istub ja meeldib. „Üks asi on see, mida koolis õpid ja teine see, mida erialane töö endast päriselt enam-vähem kujutab. Pean tõdema, et kool ja päris elu on ikka teineteisest mõnevõrra erinevad. Mulle meeldib tööelu isegi rohkem,“ ütleb põline Tartu poiss veendumusega, et sai ikka õiget asja õpitud.


Nähtamatu maailm andmete taga

Kui uurida Richardilt, mis teda ennast kõige rohkem viimaste kuude jooksul õpitust üllatas, oli see nähtamatu maailm andmete taga. „Statistika tegemise kohta teadsin pigem ikka teoreetilist tausta. Aga mida tean nüüd? Mind hämmastab, et statistika tegemine käib nii kindla struktureeritud süsteemi järgi. Kõik tuleb teha vastavuses kehtestatud nõuetele. Suure üllatusena tuleb, kui palju tööd on klassifikaatoritega. Siin on paljude inimeste igapäevatöö ja suur panus taga, see ei ole üldse lihtne“.

Richard täiendab, et esialgu hirmsa ja nõudlikuna tundunud suured andmebaasid ning süsteemid said ajapikku selgemaks ja liiklus neis muutus aina turvalisemaks. „Töö käigus sain isegi Exceliga peaaegu et sõbraks. Kui saad selgeks kiired võtted, siis tegelikult on see kõik täiesti loogiline ja kasutajasõbralik. Andmete tõstmine ühest kohast teise tundus enne keeruline, ent tegelikult sain ka selle täiesti käppa,“ nendib andmefänn.

Mis aga üllatas organisatsiooni seestpoolt vaadates? „Meil on väga tore ja abivalmis tiim. Kohe, kui tekib mure või küsimus, saad selle alati õhku visata, kolleegid aitavad igati. Siin ma tunnen selgelt, et ühtne toetav tiim on edu alus,“ sõnab noor kolleeg.  Üheskoos on ette võetud ka tööväliseid üritusi. Näiteks suvel käidi Paljassaarel matkamas ja septembri lõpp toob mõnusa teatriõhtu Tartus. „Mulle väga meeldib võimalus Tartus tööd teha. Statistikaameti Tartu kontor asub Delta majas, samas majas toimuvad ka minu ülikooliloengud. Seega igati minu eluviisi toetav,“ ütleb Richard rahulolevalt.

Kolleegidega Paljassaarel matkamas. Foto: Statistikaamet


Andmeteadlaseks, maailmaränduriks või presidendiks?

Mis saab edasi? „Kuna praktikaga läks kõik kenasti, siis võimalusel jätkaksin siin ja kandideeriksin tööle. Olen teadlik, et mind oodatakse tiimi tagasi,“ ütleb Richard lootusrikkalt. Noort andmetalenti juhendanud andmehalduse tiimi juht Annika Uibopuu lisab, et soovib Richardit kindlasti statistikaametis jätkamas näha: „See on ka asutusele suur väärtus, kui välja õpetatud praktikandist kasvab täisväärtuslik meeskonnaliige,“ sõnab Annika ja loodab, et noor kolleeg saab just siin, statistikaametis, suured unistused ellu viia.

Pisikese poisina presidendi ametist unistanud Richard tõdeb, et tegelikult saab oma unistusi ellu viia igal pool. „Presidendiks saab veidi vanemana, kui esimene noorus on möödas. Seega vahepealsed aastad tuleb ära sisustada muudmoodi. Hetkel ei tea, kuhu täpselt mu teekond viib,“ ütleb Richard nentides, et tegelikult tahaks ta veel ka suurt maailma avastada. Mis aga saab nähtamatust maailmast? „Olen väga paindlik inimene ja kohanen vastavalt teele tulnud võimalustele. Aeg siin statistikaametis on kurssi küll sinnapoole suunanud, et andmetega töö istub päris hästi. Statistikaamet jättis väga sümpaatse mulje ja mulle tõesti meeldis siin,“ võtab noor andmetalent oma kogemuse kokku.

 

Täpsem teave:

Heidi Kukk
meediasuhete juht
statistika levi osakond
statistikaamet
tel 625 9181
press [at] stat.ee (press[at]stat[dot]ee)