Kohalikud omavalitsused vajavad rohkem andmeid ja tuge nende tõlgendamisel

Uudis
Postitatud 2. september 2024, 9.48 , Anastassia Yakovleva, Narva linna arenduse ja ökonoomika ameti juhiabi-analüütik
„Kohalikus omavalitsuses analüütikuna töötades on väga mugav luua statistikaameti juhtimislaua lehel päris oma juhtimislaud, kuhu saan endale sobiva ülesehituse alusel koondada minu tööks vajalikke andmeid,“ kirjutab Narva linna arenduse ja ökonoomika ameti juhiabi-analüütik Anastassia Yakovleva. „Samal ajal ootan rohkem avalikult kättesaadavaid andmeid ja tuge nende tõlgendamisel, et omavalitsused saaksid kohalikku elu targemalt planeerida,“ rõhutab ta.

Narva on eripärane linn oma ajaloo, demograafia ja majandusliku struktuuri poolest. Meie linna tulevik sõltub suurel määral rahvaarvu ja vanuselise jaotuse muutustest, töötuse määrast ja ettevõtluse arengust. Seetõttu analüüsime pidevalt elanikkonna koosseisu ja majanduslikke muutusi, et mõista, milliseid avalikke teenuseid ja taristut on vaja arendada. Pea kõik Narva linna olulisimad arengudokumendid põhinevad statistikale tuginevatel analüüsidel. Statistikaameti andmed linna rahvaarvu muutuse, loomuliku- ja rändeiibe kohta, aga ka ettevõtete ja ettevõtluse kohta ning ameti ülevaade töötutest, ülalpeetavatest ja palgastatistika on regulaarselt meie töölaual.  Ameti avaldatavad andmed annavad meile tuge linnaelus toimuvate muutuste analüüsimisel ning arenguplaanide koostamisel ja tulemuslikkuse hindamisel. 

Tööjõu statistika annab kohalikele ettevõtjatele olulist teavet

Kuna Narvas on aastatega kujunenud erilised majanduslikud olud, tunnevad nii linnajuhid kui ka kohalikud ettevõtjad kõige enam huvi statistikaameti avaldatavate majandusnäitajate, sealhulgas töötute arvu, tööhõive, hõivatuse ja palgastatistika vastu. Tööhõive, töötuse ja palgaandmed aitavad hinnata elanikkonna üldist heaolu ja ennetada ning lahendada sotsiaalseid probleeme. 

Anastassia Yakovleva
Anastassia Yakovleva. Foto: erakogu

Rahvastiku näitajatele tuginedes hindame pidevalt ümber, milliseid munitsipaalhooneid Narva vajab ning milline võiks olla hoonete parim otstarve. Tööjõu statistika annab aga võimalikele investoritele ja kohalikele ettevõtjatele olulist teavet, aidates ettevõttel planeerida palgataset ja värbamisvajadusi. Ettevõtete statistika pakub omakorda huvi kohalikule omavalitsusele majandusprognooside tegemiseks. Vähem oluline ei ole turismi valdkonna statistika, mis lubab näha, kuhu suunas võiks turism Narvas areneda. 

Statistikaameti andmed panustavad piirkondlike erinevuste vähendamisse

Elust Narvas kõneledes ei saa põigelda mööda küsimusest, kuidas erineb Narva muudest kohalikest omavalitsustest. Kuivõrd Narva siis erineb? Just statistikaameti andmete põhjal on võimalik seda numbriliselt ja erapooletult hinnata.  Seda on oluline järjepidevalt teha, et nii kohaliku kui ka riikliku tasandi poliitikakujundajad mõistaksid paremini, kuidas aidata Narva arengule kaasa ning kus on vaja rakendada erimeetmeid piirkondlike erinevuste vähendamiseks.

Kohalikud omavalitsused vajavad rohkem andmeid

Ma olen kindlalt seda meelt, et andmepõhised otsused loovad tugeva pinnase kohaliku tasandi elu parandamiseks, seda nii jooksvalt linnaelu korraldades kui ka tulevikku planeerides. Andmetele tuginevad investeeringud, rahastustaotlused ja toetusmehhanismid on vältimatud ja vajalikud.  Aga kui kättesaadavad praegu vajalikud andmed on?

Kohalikus omavalitsuses analüütikuna töötades on väga mugav luua statistikaameti juhtimislaua lehel päris oma juhtimislaud, kuhu saan endale sobiva ülesehituse alusel koondada minu tööks vajalikke andmeid. Tunnen ka head meelt selle üle, et kui me vajame selgitusi või abi andmete kasutamisel, pakub statistikaamet tuge ja nõu.

Samal ajal ootan rohkem avalikult kättesaadavaid andmeid ja ka riigipoolset tuge, et omavalitsused oskaksid paremini andmetele tuginedes kohalikku elu planeerida. Suuremad linnad saavad rohkemate ja pädevamate spetsialistide abiga ilmselt juba praegu andmete hankimise ja analüüsimisega suurepäraselt hakkama, väiksemad omavalitsused kindlasti veel mitte. 

Narva
Narva. Foto: Anna Karina

Sageli ei ole andmed just kohalike omavalitsuste kohta avalikult kättesaadavad. Tallinna ja Tartu kohta on avalikes andmebaasides olemas terve hulk andmeid, mida näiteks Narva, suuruselt Eesti kolmanda linna kohta ei leia. Statistikaameti juhtimislaudadel ning minuomavalitsus.ee lehel on küll palju väärtuslikke andmeid, mis visualiseerituna koondavad olulisi piirkondlikke andmeid ja ka andmeid täpsemalt Narva kohta, oleks vajalik ja mugav, kui väiksemate piirkondade kohta oleks veel rohkem avalikke andmeid,  näiteks keskkonna-, sotsiaal-, haridus-, noortevaldkonnast. Kindlasti oleks kohalikele omavalitsuste äärmiselt kasulik, kui statistikaameti tööturu rakendus kajastaks andmeid ka omavalitsuse vaates. 

Mõistagi oleme vajadusel valmis andmeid ka võimalusel tellima. Aga jällegi – rohkem avalikku statistikat oleks määratult kasulik tugi riigi poolt Narva linnale.

 

Täpsem teave:
 

Heidi Kukk
meediasuhete juht
statistika levi osakond
statistikaamet
tel 625 9181
press [at] stat.ee (press[at]stat[dot]ee)
 

 

Foto: Shutterstock