Eesti munatoodang suureneb
Eestis oli 2023. aasta lõpu seisuga 2,2 miljonit kodulindu, kellest 96% olid kanad ja kuked, ülejäänud muud linnud. Linnud munesid kokku ligi 11 200 tonni mune.
Statistikaameti juhtivanalüütiku Ege Kirsi sõnul on munatoodang viimastel aastatel taas veidi kasvama hakanud, seda pärast viis aastat tagasi toimunud järsku vähenemist, mida põhjustasid salmonelloosipuhangud. „Põhilise osa munatoodangust annavad üksikud suurettevõtted, kes mõjutavad ka enim toodangu kasvu ja kahanemist. Väiksemates majapidamistes ja põllumajanduslikes kodumajapidamistes on munatootmine viimase kümnendi jooksul vähenenud,“ lisas Kirs.
Möödunud aastal tarbiti 20 300 tonni mune, mis on veidi rohkem kui aasta varem. Mõned aastad tagasi toimunud järsk tootmise vähenemine tõi kaasa munade impordi kasvu, kuid eelmisel aastal see veidi kahanes. Eestisse imporditi mullu 10 900 tonni munatooteid, millest 70% moodustasid tervel kujul munad. Koorega kanamunade impordist pärines ligi pool Lätist, lisaks tarbime veel Leedust ja Poolast pärit mune. Munade eksport oli 2023. aastal 1600 tonni. Toodangu, impordi ja ekspordi järgi arvestades on Eesti munadega isevarustatuse tase 55% ehk umbes iga teine söödud muna on kodumaine.
Tarbimine on leitud kasutades toodangu ning impordi ja ekspordi andmeid. Tarbitud koguses on lisaks munadele arvestatud veel mõnesid munatooteid kas pulbrilisel või vedelal kujul. Viimased on teisendatud arvestuslikult samuti ümber põhitooteks ehk munaks.
Vaata ka põllumajanduse valdkonnalehte.
Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.
Statistikaameti andmete ja graafikute kasutamisel palume viidata allikale.
Täpsem teave:
Kai Kaljumäe
kommunikatsioonipartner
statistika levi osakond
statistikaamet
tel +372 625 9184
press [at] stat.ee (press[at]stat[dot]ee)