VANA KULD: Vaata, kuidas toimus 1959. aasta rahvaloendus
Blogi
1959. aasta jaanuaris toimunud Eesti viiendal rahvaloendusel saadi rahvaarvuks 1 196 791, mida oli rohkem kui kunagi varem.
Esimene sõjajärgne rahvaloendus leidis Eestis aset 14 aastat pärast sõja lõppu. 1959. aasta 15. jaanuaril toimunud rahvaloenduse küsimustik oli vabariigiaegsetest rahvaloendustest (1922 ja 1934) napim - kokku oli loenduslehel inimese kohta 15 küsimust.
Küsiti: sugu, vanust, alalise elukoha aadressi, sealt äraoleku aega, perekonnaseisu, suhet perekonnapeaga, rahvust, kodakondsust, emakeelt, haridust, õppeasutuse tüüpi, kus õpib, elatusallikat, töökohta, tegevusala selles töökohas ja ühiskondlikku gruppi.
Viimases, ühiskondlikku gruppi puudutavas küsimuses tuli end liigitada kas tööliseks, teenistujaks, kolhoosnikuks või muuks. Teenistujana pidid end kirja panema näiteks arstid ja ametnikud, muuna aga näiteks kirikuõpetajad.
Vaata Filmiarhiivist pärinevat ülevaadet 1959. aasta rahvaloenduseks valmistumisest.
[youtube http://www.youtube.com/watch?v=gCoL31WFQ1U?rel=0]
Loendusnimekirjad koostati kohalike elanike registrite järgi, sest toona oli elukoha registreerimise kord range. 1959. aasta loendusel loendati nii faktilist kui ka alalist elanikkonda. Seepärast loendati inimesi näiteks ka rongides.
Vaata Filmiarhiivist pärinevat ülevaadet viiendast rahvaloendusest.
[youtube http://www.youtube.com/watch?v=yfvGJL_8-b0?rel=0]
Postituse koostamisel on kasutatud prof. Ene-Margit Tiidu raamatut "Eesti rahvastik. Viis põlvkonda ja kümme loendust"
OSALE E-RAHVALOENDUSEL
Kristo Mäe, Statistikaameti avalike suhete projektijuht
Kas leidsid, mida otsisid?