Tööjõu-uuring

Mis uuring see on?

Tööjõu-uuring hindab Eesti tööturu olukorda ja annab ülevaate siinsete elanike majanduslikust aktiivsusest, tööhõivest ja tööoludest. Tööjõu-uuring on Eesti vanim ja suurim kogu aasta toimuv isiku-uuring.

Kelle tellimuse alusel uuring korraldatakse?

Statistikaamet korraldab Eesti tööjõu-uuringut alates 1995. aastast. Uuringu põhitellija on Eurostat ja seda korraldatakse rahvusvaheliselt. Tööjõu-uuringu andmeid vajavad sotsiaalministeerium ning majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Kui sageli uuringut korraldatakse?

Alates 2000. aastast kogutakse andmeid kogu aasta jooksul ja tulemusi esitletakse kvartalite ning aasta kaupa.

 

Isiku-uuringute pilt

Milleks on neid andmeid vaja?

Tööjõu-uuringuga kogutud andmeid kasutatakse Eesti majanduse ja tööturu olukorra jälgimiseks ning analüüsimiseks. Ministeeriumid kasutavad uuringu andmeid prognoosimiseks ja riigieelarve tegemiseks. Isikuküsitluse eelis ettevõtete uuringute ja administratiivsete andmetega võrreldes on terviklik vaade tööealisest elanikkonnast. Näiteks ei võta ettevõtete uuring arvesse ametlikult vormistamata töösuhtega töötajaid ega mittetöötavaid inimesi, tööjõu-uuringusse on nad aga kaasatud.
Uuringus kasutatakse rahvusvahelise tööorganisatsiooni (ILO) metoodikat, mis võimaldab riikide andmeid omavahel võrrelda.

Kuidas valitakse uuringus osalejad? 

Tööjõu-uuringus osalejad valitakse juhuvalikuga vähemalt 15-aastaste Eesti alaliste elanike hulgast. Valimiisik toob uuringusse kaasa ka oma leibkonna ja küsitletakse kõiki leibkonnaliikmeid.

Kuidas andmeid kogutakse? 

Enne uuringu algust saadetakse kõigile valimisse sattunud isikutele kiri, milles tutvustatakse uuringu eesmärki ja antakse teada, kuidas nendega ühendust võetakse. Teavituskiri saadetakse valimiisikule rahvastikuregistris märgitud e-posti aadressile. Kui e-posti aadress puudub, saadetakse teavituskiri rahvastikuregistris märgitud aadressile posti teel.

Selles uuringus kogutakse andmeid

  • veebiküsitlusega
  • telefoniküsitlusega

Parima teenuse osutamiseks telefoniküsitluse kõne salvestatakse.

Tutvu  "Isiskuküsitlus"  ja  "Leibkonna küsitlus" küsimustikutega.

Kuidas olla kindel, et tegemist on statistikaameti uuringuga?

Statistikaameti läbiviidavad uuringud leiab lehelt 2024 uuringute ajakava | Statistikaamet. Veebiküsitlustele saab vastata statistikaameti veebis https://estat.stat.ee. Telefoni teel intervjuusid teevad statistikaameti erikoolitusega küsitlejad, kelle nime ja telefoninumbrit saab kontrollida statistikaameti kodulehelt. Küsimuste korral palume ühendust võtta meie klienditoega telefonil 625 9300 või e-posti aadressil klienditugi [at] stat.ee (klienditugi[at]stat[dot]ee).

Kus uuringu tulemused avaldatakse?

Uuringu tulemused avaldatakse kord kvartalis statistika andmebaasis sotsiaalelu ja tööturu valdkonna all ning tööturu rakenduses. Samuti kajastatakse tulemusi tööelu valdkonna uudistes.

15–74-aastaste tööhõive määr 69,2 %
15–74-aastaste töötuse määr 6,4 %
15–74-aastaste hõivenäitajad | 2013–2023
Töötuse määr soo ja vanuserühma järgi
Tööhõive määr