Statistikaamet Arvamusfestivalil: milliseid inimesi Eesti vajab?
Iga aasta augustis saab Eesti südames asuvast Paidest avaliku arutelu kese. Statistikaamet on võtnud sel korral enda kanda mõttetalgud, kus me vestleme Eesti tuleviku jaoks olulistel teemadel. Mis juhtub Eesti rahvaarvuga järgmise paarikümne aasta jooksul ning kui mitmekesiseks Eesti ühiskond läheb? Kas me jääme rahvana püsima ja oleme sealjuures ka õnnelikud ning edukad? Millist riiki me praegu üles ehitame ja mis mõjutab seda, kes meie riigis elada tahavad?
Selle aasta alguse seisuga elas Eestis 1 374 687 inimest. 2023. aastal sündis 10 949 inimest ja suri 16 002, seega oli sündide arv ajalooliselt madal ja loomulik iive miinuses, kuid rahvaarv kasvas tänu sisserändele (millest pooled moodustasid ukrainlased). Lihtsalt kokku võttes saab öelda, et rahvastik vananeb ja rahvaarv kasvab vaid tänu sisserändele. Paratamatult viib rahvastiku vananemine selleni, et suureneb koormus sotsiaal- ja tervishoiusüsteemile, tööandjatele ning töötajatele, kelle maksudest me teenuseid rahastame. Teisalt on riigil soov jätkuvalt meie kõigi heaolu kasvatada. See viib meid küsimuseni, milliseid inimesi Eesti vajab, et rahvas jääks kestma ja samas, et kõik siin elavad inimesed (mitte vaid eestlased) tunneks end õnneliku, hoitu ning vajalikuna.
Mõttetalgutele oleme kutsunud sotsiaalteadlase, emeriitprofessori Marju Lauristini, Eesti Vaimse Tervise ja Heaolu Koalitsiooni VATEK tegevjuhi Ott Oja, Tarmeko juhi Jaak Nigula ning Bolt Estonia immigratsiooni ja relokatsiooni juhi Liis Valdsalu. Vestlust modereerib statistikaameti peadirektori asetäitja Liina Osila.
Lisaks stimuleerivale arutelule pakume võimalust osa saada kaasahaaravast viktoriinist!
Põhjalikum kava on saadaval Arvamusfestivali veebilehel ja kultuuri ala sotsiaalmeedias.
Põneva kohtumiseni Arvamusfestivalil!
Foto: Kristofer Robin Kirsiste. Arvamusfestival