Liina Osila: rohkem andmeid kohalikele otsustajatele!
Julgen arvata, et vaevalt jätab mõni Eesti kohaliku omavalitsuse juht alla kirjutamata väitele, et andmed ja statistika aitavad teha teadlikke – ja loodetavasti tarku – otsuseid kohaliku elu arendamiseks. Usaldusväärselt kogutud andmetele tuginedes ei sünni järelemõtlematud otsused.
Mõista ja mõtestada maailma andmete kaudu
Just usaldusväärsed andmed on need, millega liialdamise pärast muret tunda ei saa ning mille järele püsib katkematu vajadus. Nii soovimegi, et kvaliteetsed andmed jõuaksid statistikaametist, riigi andmete usaldusväärsest kodust, võimalikult paljude inimesteni. Selleks taaselustame neli korda aastas ilmuma hakkava kohalike omavalitsuste uudiskirja, et aidata kohaliku elu tasandi otsustajatel mõista ja mõtestada maailma andmete kaudu. Teisalt on meie uudiskiri kantud ka soovist saada just teilt, kohaliku elu kujundajad, meile väärtuslikku teadmist selle kohta, milliseid andmeid me teie jaoks koguda ja analüüsida saaksime.
Värskest uudiskirjast saategi muu hulgas lugeda, milline on näiteks Narva linna kogemus statistikaameti andmete ja juhtimislaudadega ning milliseid andmeid Narva targaks juhtimiseks veel vajaks. Visuaalsest kaardiloost saate lugeda ja vaadata, kus on Eesti rahvastik viimase 24 aasta jooksul elanud. Samuti tutvustame, milliseid kohaliku elu väljakutseid saab tellimustööde vormis aidata lahendada meie eksperimentaalstatistika tiim. Kas väiksema sissetulekuga inimesed võtavad vähem haiguslehti? Kui palju inimesi on hõivatud turbatööstuses? Kas energiatarbimise alusel saame välja arvutada tühjenevate kortermajade asukohad, et riik ja kohalik omavalitsus saaksid sealsetele elanikele paremaid elamistingimusi pakkuda? Just sellistele küsimustele saame aidata enda andmetega põhjalikult vastata.
Piirkondlikud andmed lähemale
Kohalike otsustajatega suheldes ning aeg-ajalt ka nende soovidele käsi laiutades oleme tihti jõudnud tõdemusi, et kohalikud omavalitsused ja piirkondliku elu suunajad vajavad nende ees seisvate väljakutsete lahendamiseks veel rohkem ja veel üksikasjalikumaid andmeid. Nii alustamegi sügisel projektiga Urban Audit, mille tulemusena avaldame näiteks palgatulu suuruse ka omavalitsuste kaupa ning lisaks veel täiendavaid andmeid sissetulekute kohta (pensionid, toetused, hüvitised jne). Samuti loodame projektiga saada kohalike omavalitsuste nõudlikku tagasisidet, milliseid KOV-tasandi sissetulekute andmeid on veel vaja kohaliku elu puudutavate otsuste kujundamiseks – enda soovidest võite juba praegu kirjutada Eva Pruusapuule (eva.pruusapuu [at] stat.ee (eva[dot]pruusapuu[at]stat[dot]ee)).
Infot projekti kohta ja selle tulemusi jagame kindlasti järgnevates uudiskirjades. Uudiskirjaga saab liituda statistikaameti kodulehe kaudu. Et tulemusteni jõudmine võtab veel aega, kutsun kohalike omavalistuste juhte ja piirkondlikke otsustajaid üles mõtlema, kuidas saaks statistikaamet olla teie jaoks toetav partner ning milliseid andmeid te meilt ootate.
Võtke meiega ühendust – arutame koostööd ja vahetame mõtteid. Paneme koos andmed kohaliku elu jaoks tööle!
Täpsem teave:
Heidi Kukk
meediasuhete juht
statistika levi osakond
statistikaamet
tel 625 9181
press [at] stat.ee (press[at]stat[dot]ee)