Ettevõtetelt majandusaasta näitajate kogumine edeneb vaevaliselt
Foto: Shutterstock
EKOMARi küsimustik on loodud selleks, et saada ettevõtete finantsnäitajate kohta adekvaatseid andmeid nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt. Nende andmete põhjal hinnatakse Eesti majanduskasvu, koostatakse ettevõtluse ülevaateid ja määratakse toetusi.
Tänase, 5. augusti seisuga on EKOMARi küsimustiku täitnud vaid veidi üle poole ettevõtetest. Kõige enam täidetud küsimustikke on laekunud arhitekti- ja inseneritegevuste ning nendega seotud nõustamise tegevusala ettevõtetelt, aga ka tööstuse, energeetika ja veevarustuse ning hulgikaubanduse tegevusalade ettevõtetelt.
Riik küll pikendas maikuus koroonaviirusest tuleneva eriolukorra tõttu majandusaasta aruannete esitamise tähtaega 31. oktoobrini, statistikaamet aga ootas andmeid tähtaegselt ja peatas ettevõtjatele vastu tulemiseks sunniraha kohaldamise 1. augustini. Ettevõtjatega, kellel on küsimustik siiani täitmata ja kes ei ole andnud teada selle põhjustest, võetakse esmalt ühendust ettekirjutus-hoiatuse teel ning antakse teada uus andmete esitamise tähtaeg. Kui uueks tähtajaks on andmed jätkuvalt esitamata või pole statistikaametiga põhjuste osas ühendust võetud, suunatakse ettekirjutus-hoiatus edasi kohtutäiturile.
Ettevõtja jaoks on kõige mugavam esitada majandusaasta aruanne, mille andmete alusel eeltäidetakse EKOMARi küsimustik eSTATis. Andmeesitaja peab lisama vaid info, mida ei ole majandusaasta aruandes küsitud või mida ta ei ole seal esitanud.
- Küsimustikku saab statistikaametile esitada eSTATis: estat.stat.ee.
- Näpunäited küsimustiku täitmiseks leiab ameti kodulehelt: stat.ee/korduma-kippuvad-kusimused-ekomari-taitmisel.
- Statistikat oma juhtimisotsuste tegemiseks on mugavaim vaadata ettevõtluse juhtimislaudade kaudu: juhtimislauad.stat.ee.
- Küsimuste saab pöörduda statistikaameti klienditoe poole telefonil 625 9100 (E–N 8.30–16.30, R 8.30–15.30) või e-postiga klienditugi [at] stat.ee (klienditugi[at]stat[dot]ee).
Andmete esitamise kohta saab lugeda ka artiklitest „Viis näpunäidet EKOMARi küsimustiku täitmiseks“ ja „Mis kasu saavad ettevõtted statistikaametile andmete esitamisest?“.