Läti ja Leedu eluasemete hinnatõus on Eestist möödunud

Uudis
Postitatud 15. oktoober 2026, 8.50

Eurostati andmetel tõusis eluaseme hinnaindeks 2026. aasta teises kvartalis võrreldes eelmise aasta sama ajaga Lätis ligi kaks korda ja Leedus ligi kaks ja pool korda kiiremini kui Eestis. 

Hendrik Pungar. Foto: statistikaamet

Statistikaameti andmeteadur Hendrik Pungar tõi välja, et Leedus on hinnad Eestist kiiremini tõusnud juba üle kolme aasta, Lätis ligi kaks aastat. „Leedu aastane hinnatõus on Eesti omast suurem olnud igas kvartalis alates 2023. aasta algusest. Lätis tõusid hinnad veel 2024. aasta keskel Eestist aeglasemalt, kuid alates sama aasta lõpust on Läti hinnatõus olnud igas kvartalis kiirem,“ märkis Pungar. 

Rootsis tõusid eluasemete hinnad 2026. aasta teises kvartalis aastaga 4,8% ja eelmise kvartaliga võrreldes 1,9%. Soomes langesid hinnad aastaga 2,7%, eelmise kvartaliga võrreldes aga tõusid 0,3%. „Soomes on hinnad aasta võrdluses langenud igas kvartalis alates 2022. aasta lõpust,“ tõi Pungar välja.

Pikemas vaates on Eesti ja Läti hinnatõus olnud sarnane: võrreldes 2015. aastaga on hinnad tõusnud Eestis 2,37 ja Lätis 2,34 korda. Leedus on hinnad sama ajaga tõusnud 2,91 korda. Rootsis on hinnad 2015. aastaga võrreldes 39% tõusnud, Soomes aga 3% langenud.

Eluaseme hinnaindeks, I kvartal 2015 – II kvartal 2026 (2015 = 100)

 EestiLätiLeeduEuroopa LiitSoomeRootsi
I kvartal 201598,3196,6397,4998,2799,4995,21
II kvartal 2015101,60100,06100,4999,83100,4398,37
III kvartal 201599,63100,40102,07100,81100,28102,12
IV kvartal 2015100,46102,9199,95101,0999,80104,30
I kvartal 2016100,32103,49100,78102,01100,52105,66
II kvartal 2016103,47109,52103,91103,75101,61106,90
III kvartal 2016106,98110,04107,48105,36101,93109,35
IV kvartal 2016108,21110,90109,43106,11101,08111,06
I kvartal 2017108,08113,11111,07106,89101,70114,02
II kvartal 2017108,42119,53114,52108,76103,22115,97
III kvartal 2017112,06119,72116,66110,39102,51117,59
IV kvartal 2017113,49119,69116,94111,19102,12114,13
I kvartal 2018115,17126,02119,78112,27102,74113,24
II kvartal 2018116,43129,91123,00114,23103,96114,04
III kvartal 2018116,71128,34124,35115,93103,49115,16
IV kvartal 2018119,96132,93125,59116,81103,15114,96
I kvartal 2019121,99134,04129,20117,59103,09114,97
II kvartal 2019123,14140,19131,11119,78104,68116,51
III kvartal 2019126,16144,58132,36121,54104,02118,54
IV kvartal 2019129,79144,69133,77122,70103,29118,73
I kvartal 2020135,98145,77137,26124,44104,28120,20
II kvartal 2020128,10142,30140,25126,28105,36120,30
III kvartal 2020131,08147,08140,85128,05105,79122,95
IV kvartal 2020136,01147,92146,35129,81106,95124,99
I kvartal 2021144,93149,97153,69132,12108,58128,90
II kvartal 2021148,69159,51158,87135,99111,19133,44
III kvartal 2021153,71165,31167,44140,21110,93136,89
IV kvartal 2021163,78171,79175,36143,17111,12138,62
I kvartal 2022175,37176,06183,12146,22111,85142,19
II kvartal 2022189,36185,56193,91149,59113,46142,86
III kvartal 2022190,94187,79199,70150,90112,24138,46
IV kvartal 2022191,38186,61203,46148,73108,51133,49
I kvartal 2023191,43186,40207,18147,58105,75132,64
II kvartal 2023198,79195,54212,05148,18106,58133,21
III kvartal 2023198,26193,46217,15149,13103,51132,68
IV kvartal 2023202,40188,14220,40148,85102,48129,68
I kvartal 2024206,38193,14227,70149,78101,50130,53
II kvartal 2024212,10196,94234,01152,65101,85132,19
III kvartal 2024211,03203,62236,40155,05101,45132,98
IV kvartal 2024209,64201,90241,98156,19100,59132,43
I kvartal 2025215,90203,64247,69158,4599,19133,28
II kvartal 2025223,74209,67254,53160,95100,20132,96
III kvartal 2025221,98219,79262,01163,5498,70133,40
IV kvartal 2025221,27223,11268,22164,6298,02134,00
I kvartal 2026228,72224,65277,17166,5197,19136,76
II kvartal 2026236,72233,49291,02168,5697,50139,35

Euroopa Liidus tõusid hinnad aastaga kõige rohkem Portugalis

Euroopa Liidus tõusid eluasemete hinnad 2026. aasta teises kvartalis aastaga keskmiselt 4,7%. Kõige rohkem kallinesid eluasemed Portugalis (16,5%), Bulgaarias (15,5%) ja Leedus (14,3%). Eesti oli 26 riigi (Kreeka andmed 2026. aasta II kvartali kohta puuduvad) seas hinnatõusult 17. kohal. Eluasemete hinnad langesid Soomes (2,7%), Luksemburgis (2,2%) ja Prantsusmaal (0,8%).

Eelmise kvartaliga võrreldes tõusid hinnad Euroopa Liidus keskmiselt 1,2%. Suurim oli hinnatõus Leedus (5%), Bulgaarias (4,5%) ja Rumeenias (4,4%). Eesti oli 26 riigi seas 6. kohal. Eluasemete hinnad langesid tänavu teises kvartalis Ungaris (1,4%) ja Prantsusmaal (0,8%).

Andmed on avaldatud 01.10.2026 seisuga. 

Eluaseme hinnaindeks näitab, kui palju on kodumajapidamiste poolt eluaseme soetamiseks tehtud tehingute puhul ruutmeetrihinnad ajas muutunud. Seda arvutatakse korterite ja majade kohta.

Vaata ka hindade valdkonnalehte. Detailsemad andmed on avaldatud Eurostati andmebaasis.

Statistikaameti andmete ja graafikute kasutamisel palume viidata allikale.
 

Täpsem teave:

Annaliisa Köss
meediasuhete partner
statistika levi osakond
statistikaamet
tel 5696 6484
press [at] stat.ee (press[at]stat[dot]ee)

Foto: Shutterstock