Ehitustööd kallinesid kolmandas kvartalis aastaga 3,8%

Uudis
Postitatud 21. oktoober 2026, 8.00

Statistikaameti andmetel tõusis ehitushinnaindeks 2026. aasta kolmandas kvartalis eelmise aasta sama ajaga võrreldes 3,8% ja selle aasta teise kvartaliga võrreldes 1%. Indeksit mõjutas kolmandas kvartalis enim palgakasv ja ehitusmaterjalide hinnatõus.

Ehitushinnaindeks väljendab ehitustegevuse maksumuse muutust ehitusplatsi otsekulude tasemel, mis jaotatakse kolme põhigruppi: tööjõud, ehitusmasinad ja -materjal. Ehitushinnaindeksi arvutamisse kaasatakse neli ehitiste gruppi: eramud, korruselamud ning tööstus- ja ametihooned. Remondi- ja rekonstrueerimistööde hinnaindeksi puhul on vaatluse all ametihooned.

Ülo Paulus. Foto: statistikaamet, Uku Nurges

Statistikaameti juhtivanalüütiku Ülo Pauluse sõnul mõjutas aastases võrdluses kolmanda kvartali ehitushinnaindeksi tõusu enim imporditud toorainest sõltunud materjalide 4,4% kallinemine. „Materjalide hinnatõus kvartali lõpus valdavalt stabiliseerus, vaid vahtplasti osas oli veel järelmõjusid tunda,“ tõi Paulus välja.

Võrreldes 2025. aasta kolmanda kvartaliga tõusid kulutused masinate kasutamisele 2,7% ja palgakulud 2,5%.

Eelneva kvartaliga võrreldes ehitushindade tõus veidi pidurdus

Võrreldes teise kvartaliga tõusid ehitusmaterjalide hinnad 0,9%, eelkõige betooni ja betoontoodete väikese hinnatõusu tõttu. „Ehitusmasinate kasutamiskulud küll veidi tõusid, kuid mitte enam nii kiiresti kui varem – vaid 0,3%. Selle põhjuseks võisid olla rendiettevõtete konkurentsist tingitud hinnakorrektsioonid ja sesoonselt väiksemad kütusekulud,“ selgitas Paulus. „Inflatsioonisurve ja väiksemate ettevõtete personalipoliitika tõttu tõusid kulutused tööjõule eelneva kvartaliga võrreldes 1,1%,“ lisas Paulus.

Remondi- ja rekonstrueerimistööde hinnaindeks tõusis kolmandas kvartalis võrreldes teise kvartaliga 0,3% ja võrreldes 2025. aasta kolmanda kvartaliga 3,2%.

Ehitushinnaindeksi ja selle komponentide kvartaalsed muutused võrreldes eelneva kvartaliga, 2021–2026

 KokkuEhitusmaterjalEhitusmasinadTööjõud
I kvartal 20210,70,90,30,4
II kvartal 20215,27,31,41,8
III kvartal 20215,17,12,42,0
IV kvartal 20213,03,4-0,32,2
I kvartal 20224,66,82,90,8
II kvartal 20224,96,32,92,3
III kvartal 20223,84,42,12,9
IV kvartal 20221,91,66,01,9
I kvartal 20231,51,32,21,8
II kvartal 2023-0,5-1,31,10,6
III kvartal 20230,3-0,40,41,7
IV kvartal 20230,90,70,11,5
I kvartal 20240,2-1,0-0,82,6
II kvartal 20240,70,22,41,3
III kvartal 20240,0-1,00,20,9
IV kvartal 20240,40,60,30,1
I kvartal 20250,1-0,20,30,6
II kvartal 20250,91,21,20,1
III kvartal 20250,20,3-0,60,4
IV kvartal 20250,40,60,2-0,1
I kvartal 20260,50,80,40,4
II kvartal 20261,92,31,80,7
III kvartal 20261,00,90,31,1
Ehitushinnaindeksi muutus, III kvartal 2026
 

II kvartal 2026 –
III kvartal 2026, %

III kvartal 2025 –
III kvartal 2026, %

KOKKU

1

3,8

   Tööjõud

1,1

2,5

   Ehitusmasinad

0,3

2,7

   Ehitusmaterjal

                 0,9

4,4

Eramuindeks

0,6

3,7

Korruselamuindeks

1,4

4,1

Tööstushooneindeks

1,5

4,1

Ametihooneindeks

0,4

3,4

Remondi- ja rekonstrueerimistööde hinnaindeksi muutus, III kvartal 2026
 

II kvartal 2026 –
III kvartal 2026, %

III kvartal 2025–
III kvartal 2026, %

KOKKU

0,3

3,2

   Tööjõud

0,4

2,8

   Ehitusmasinad

0,5

                    2,6

   Ehitusmaterjal

0,2

3,4

Ehitushinnaindeks näitab Eestis ehitatavate objektide otsekulude muutusi materjalide, mehhanismide kasutamise ja tööjõukulude maksumuse kaudu. Indeks võimaldab kõrvutada ehitushindade muutumist nii uuritaval ajavahemikul kui ka pikema aja jooksul. Ehitushindade statistikat kasutavad valitsusasutused, tootjate erialaliidud, kohalikud omavalitsused, ehitusettevõtted, kindlustus- ja kohtueksperdid, samuti Eurostat.

Andmed on avaldatud 21.10.2026 seisuga. Näitajad võivad muutuda, kui andmeallikad tagantjärele täpsustuvad.

Vaata ka hindade valdkonnalehte. Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.

Statistikaameti andmete ja graafikute kasutamisel palume viidata allikale.

Täpsem teave

Annaliisa Köss
meediasuhete partner
statistika levi osakond
statistikaamet
tel 5696 6484
press [at] stat.ee (press[at]stat[dot]ee)

Foto: Shutterstock