Tööstustoodangu mahtude kasv pidurdus jaanuaris
Statistikaameti analüütik Helle Bunderi sõnul kasvasid suurema osatähtsusega tööstusharudest elektroonikaseadmete (17,7%), elektriseadmete (16,2%), toiduainete (0,9%) ning metalltoodete (1,1%) tootmine. „Mahud vähenesid aga puidu töötlemises (4,0%) ja plasttoodete tootmises (5,3%),“ lisas Bunder.
„Tööstustoodangu kasvu pidurdab kiire hinnatõus,“ selgitas Bunder.Kui eelmise aasta jaanuaris oli töötleva tööstuse tööstustoodangu maksumus jooksevhindades 819 miljonit eurot, siis selle aasta jaanuaris oli see juba 1094 miljonit, kasv jooksevhindades oli seega 33,5%.
Töötleva tööstuse toodangust 68,9% müüdi välisturule, ekspordi osatähtsus oli suurim arvutite ja elektroonikaseadmete tootmises. Korrigeerimata andmetel kasvas toodangu müük ekspordiks võrreldes 2021. aasta jaanuariga 26,3% ja müük siseturule 17,7%.
Sesoonselt korrigeeritud andmetel vähenesid mahud võrreldes detsembriga tööstuses kokku 6,1% ja töötlevas tööstuses 5,0%.
Energeetika valdkonnas suurenes elektri tootmine koguseliselt (MWh) võrreldes 2021. aasta jaanuariga 22,9%, soojuse tootmine vähenes 11,3%.
Tööstus on suurim majandussektor ja majanduskasvu oluline vedaja. Tööstustoodangu indeks hõlmab kolme valdkonna ehk mäetööstuse, energeetika ja töötleva tööstuse majandusnäitajaid.
Tööstustoodangu indeksi koostamiseks kogub ja analüüsib statistikaamet andmeid majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.
Infot erinevate tööstuse valdkondade kohta leiab ettevõtluse juhtimislaualt.
Vaata ka tööstuse valdkonnalehte.
Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.
Täpsem teave:
Kadri Kütt
meediasuhete juht
statistika levi osakond
statistikaamet
tel 625 9181