Ajateenistuse läbinute tööturuseisundi analüüs

Kuidas liiguvad tööturul ajateenistuse läbinud mehed võrreldes nendega, kes ajateenistust läbinud ei ole? Kas ajateenistuse läbinutel on hiljem kõrgemad või madalamad palgad? Kuidas paistavad teistega võrreldes silma küberväejuhatuses teeninud?

Ajateenistuse läbinute tööturuseisundi analüüs 

Statistikaamet uuris Kaitseministeeriumi tellimusel ajateenistuse läbinud meeste tööturukäitumist ajateenistuse järel. Otsisime vastust küsimusele, milline on ajateenistuse läbinud meeste tööturupositsioon võrreldes nendega, kes ajateenistust läbinud ei ole. Kas ajateenistuse läbinutel on hiljem kõrgemad või hoopis madalamad palgad? Ja kuidas paistavad teistega võrreldes silma küberväejuhatuses teeninud?

Analüüs võrdles aastatel 2006–2021 ajateenistuse läbinud mehi vanuses 28­–34 aastat samas vanuses meestega, kes ajateenistust läbinud ei olnud. Analüüsisime Eesti residentidest mehi, kelle peamine tegevus ei olnud õppimine ning kellele polnud määratud puuet või töövõimetust.

Aruanne

Huvitav fakt:

  • Ajateenistuse läbinud mehed on veidi kõrgema haridustasemega kui mitteläbinud.
  • Ajateenistuse läbinute seas on mitteläbinutega võrreldes vähem töötuid või mitteaktiivseid inimesi.
  • Ajateenistuse läbimine tuleb palga vaates kasuks just madalama sotsiaalse staatusega (haridustase, amet) meestele.
  • Küberväejuhatuses teeninute keskmine palk on kõrgem nii võrreldes teistes väeosades teeninutega kui ka ajateenistust mitteläbinutega.
  • Ajateenistuse läbinute ja mitteläbinute palk erineb rohkem alates 30. eluaastast ning nooremate puhul on palgavahed väiksemad. Näiteks 34-aastaste seas on keskmine palk juba aga ligi 200 eurot suurem.

Loe ka uudist.

Tellija:

Kaitseministeerium

Andmeallikas: 

Erinevate registrite andmed

Teostaja: 

Kadri Rootalu