Statistikaamet jagas Cambridge’i ülikooli teadusajakirjas liikumisanalüüsi läbiviimise kogemust

Uudis
Postitatud 5. oktoober 2021, 9.33
Cambridge'i ülikooli kirjastus avaldas teadusartikli teemal „Avalikkuse usalduse hoidmise juhtpõhimõtted mobiilsideoperaatorite andmete poliitilisel eesmärgil kasutamisel“, mille tarbeks jagas statistikaamet möödunud aastal läbi viidud liikumisanalüüsi kogemust.

Cambridge University Press teadusajakirjas avaldati 1. oktoobril statistikaameti juhtivanalüütik Kaja Sõstra ja teiste kaasautorite kirjutatud artikkel teemal „Guiding principles to maintain public trust in the use of mobile operator data for policy purposes“ ehk „Avalikkuse usalduse hoidmise juhtpõhimõtted mobiilsideoperaatorite andmete poliitilisel eesmärgil kasutamisel“.

Artiklis kirjutatakse statistikaameti liikumisanalüüsist koostöös mobiilioperaatoritega, millega alustati eriolukorra ajal.

juhtivanalüütik Kaja Sõstra
juhtivanalüütik Kaja Sõstra


Kaja Sõstra sõnul toimus Eesti poolt loo avaldamine koostöös Positiumiga. „Artikli eestvedajaks oli Ronald Jansen ÜRO statistikaosakonnast, kes otsis meie liikumisanalüüsile sarnaste juhtumite kirjeldamiseks erinevate riikide näiteid. See on oluline, et meie tegevusi märgati ja leiti sobilikuks sellisel tasemel artiklisse kaasata. Artikli koostamine oli põnev protsess, kus saime mitu korda virtuaalselt kokku ja arutasime artikli struktuuri ning mida veelgi rohkem esile tõsta,“ ütles Sõstra.

Eestis kehtestati eriolukord 12. märtsil 2020 ja sellega kaasnesid mitmed liikumispiirangud. Teadlased avaldasid arvamust, et viiruse leviku modelleerimisel oleks oluline kasutada mobiilpositsioneerimise andmeid ja seejärel töötasid statistikaamet ning Positium välja liikumisanalüüsiks sobiva metoodika ja andmekoosseisu. Koostöös mobiilioperaatoritega otsustati, et iga operaator arvutab kokkulepitud metoodika järgi liikuvuse näitajad, agregeerib need etteantud piirkondades ja edastab tulemused statistikaametile kokkuvõtete tegemiseks. Statistikaamet oli seejuures oluline vahendajana, sest mobiilioperaatorid ei soovinud üksteisele oma kliendibaasi regionaalset jaotust näidata.

Artiklis kirjeldatakse viit põhimõtet, mis olid abiks statistikaametitele ja mobiilioperaatoritele toetamaks andmete analüüsimisega valitsuse tööd COVID-19 pandeemia vastu võitlemisel. Need on nn vajalikkuse ja proportsionaalsuse, ametialase sõltumatuse, eraelu puutumatuse, kvaliteedi ja rahvusvahelise võrreldavuse põhimõtted. Artiklis rõhutatakse, et kui järgida andmetega töötamisel kõiki viit põhimõtet, siis on võimalik hoida ühiskonna usaldust sellistel tundlikel teemadel ja säilitada seeläbi kodanike toetus valitsusele. Lisaks Eesti juhtumile kirjeldati artiklis läbi viie põhimõtte ka Ghana ja Gambia juhtumid.