Statistika aastaraamat kirjeldab Eesti elu arvudes
Statistikaamet esitleb täna, 29. juulil kogumikku „Eesti statistika aastaraamat 2011“, mis annab ülevaate Eesti elust eelmisel aastal võrreldes varasemate aastate ja teiste Euroopa Liidu riikidega.
Kui aastaraamat koondab ühiste kaante vahele keskkonna, rahvastiku, sotsiaal- ja majandusvaldkonna aastaülevaate, siis esitlusel keskendub Statistikaamet kahele teemale.
Majanduskriis vähendas inimeste sissetulekuid, samas hakkasid hinnad 2010. aastal tõusma. Seetõttu ongi tänavusel aastaraamatu esitlusel huvi keskmes leibkonna elujärje muutus viimasel kümnendil ning tarbijahinnaindeksi muutused Eestis ja teistes Balti riikides.
„Inimeste elukvaliteeti ja selle muutust saab mõõta jälgides leibkondade hinnanguid oma majanduslikule olukorrale võrreldes aastataguse ajaga,” selgitas sotsiaaluuringute talituse juhataja Piret Tikva, kes teeb esitlusel ülevaate leibkondade elujärjest. Tikva märkis, et kui viimase majanduskriisi eelsetel aastatel 2004–2007 leibkondade hinnang oma majanduslikule olukorrale iga aastaga aina paranes ja 2007. aastal hindas 26% leibkondadest, et nende majanduslik olukord on eelmise aastaga võrreldes parem, siis 2010. aastal oli selliseid leibkondi vaid 7%. Veel lisas ta, et samal ajal oli võrreldes aastatega 2004–2007 märksa suurem nende osatähtsus, kes arvasid, et pigem on nende majanduslik olukord halvemaks läinud. „Kui 2007. aastal oli selliseid leibkondi 12%, siis 2010. aastal 46%,” selgitas Tikva.
Esitlusel teeb tarbijahinnaindeksi muutustest Balti riikides ülevaate hinna- ja palgastatistika osakonna juhataja Viktoria Trasanov. „Viimase poole aasta jooksul on Balti riikides kiireim hinnatõus olnud Lätis,” märkis Trasanov ja selgitas, et 2011. aasta juunis võrreldes eelmise aasta detsembriga oli tarbijahinnaindeksi muutus Lätis 4,1%, Leedus 3,2% ja Eestis 2,2%. Trasanov rääkis, et tarbijahinnaindeksi muutuse juures on viimasel ajal enim kõneainet pakkunud toidu ja mittealkohoolsete jookide hind, mis on sel ajavahemikul enim tõusnud Leedus ja Lätis (vastavalt 6,6% ja 6,3%). Eestis oli toidu ja mittealkohoolsete jookide hinnatõus 4,3%. „Kui Lätis ja Leedus on lisaks toidule suurima hinnatõusu läbi teinud transport ja eluase, siis Eestis on enim kallinenud söömine väljaspool kodu, alkohol ja tubakas,” selgitas ta.
Aastaraamatu esitlus ajakirjanikele toimub täna, 29. juulil kell 13.00 Statistikaameti teabekeskuses (Endla 15, I korrus).