Mis riikide jõulupuud, piparkoogid ja küünlad olid meie kodudes möödunud aastal
Jõulupühad on peagi käes ja paljudel juba jõulupuudki tuppa toodud ning ehitud. Vaatasime eelmiste aastate väliskaubanduse andmetest järele, milliseid iseloomulikke jõulukaupu kõige rohkem Eestisse tuuakse ja millised enim riigist välja rändavad.
Oh kuusepuu, oh kuusepuu
Statistikaameti andmetel eksporditi 2019. aastal ligi 90 100 Eestis kasvatatud jõulupuud. Enam kui pooled neist ehivad Taani ja kümnendik nii Venemaa, Soome kui ka Suurbritannia kodusid. Eelmise aasta jõulupuude väljavedu jäi 2018. aasta tasemele, kuid toimus mitmeid muutusi partnerriikides. Eesti jõulupuud jõudsid möödunud aastal lõpuks ka Poola (ligi 1600) ja Ukraina (ligi 1000) kodudesse. Soome eksporditi aga pea kolm korda enam jõulupuid kui aasta varem.
Mullu oli Eestis kasvatatud ja eksporditud jõulupuu keskmiseks hinnaks 9,90 eurot tükk. Kõige kallimad jõulupuud eksporditi Iirimaale (keskmine hind 23,20 eurot tükk) ja kõige odavamad Taani (keskmine hind 7,60 eurot tükk).
Eestisse toodi 2019. aastal pea 12 300 jõulupuud, mis on 84% enam kui 2018. aastal. Enamik imporditavatest jõulupuudest tuli Taanist ja neist ligi 80% olid ka seal kasvatatud. Imporditud jõulupuu keskmine hind oli 10,15 eurot tükk.
Me kolmekesi tuleme präänikute maalt
Eelmisel aastal eksporditi 174,4 tonni piparkooke, millest 91% olid Eestis valmistatud. Piparkookide koguseline eksport vähenes võrreldes 2018. aastaga ligi 45%. Seda mõjutas enim väljaveo vähenemine Lätti ja Leetu. Eestis valmistatud piparkookidest jõudsid pea pooled Leedu ja kolmandik Soome jõululaudadele. Lisaks maiustatakse Eesti piparkookidega rohkem ka Venemaal, Lätis ja Saksamaal. Eksporditud piparkoogi keskmine hind on 2,53 eurot kilogrammi (kg) kohta. Kõige kallimaid piparkooke eksporditi Lätti, kus nende hinnaks oli 5,68 eurot kg ja kõige odavamaid 1,05-eurose kilohinnaga Leetu.
Möödunud jõulude ajal toodi Eestisse 758,8 tonni piparkooke. Import suurenes võrreldes 2018. aastaga ligi 20% ning selle peamiseks põhjuseks oli Lätis valmistatud piparkookide sisseveo suurenemine 91% võrra. Kõige enam imporditi Lätis valmistatud piparkooke (366 tonni). Samuti jõudsid eestlaste jõululauale Venemaa (87 tonni), Ukraina (62 tonni), Poola (45 tonni), Taani (44 tonni) ja Rootsi (36 tonni) päritolu piparkoogid. Imporditud piparkookide keskmine hind oli 1,59 eurot kg kohta, kõige kallim sisseostuhind oli Saksamaa päritolu piparkookidel – 7,42 eurot kg ja kõige madalam Ukraina päritolu piparkookidel – 1,20 eurot kg.
On küünlavalgus hell ja soe
Eestist eksporditi 2019. aastal 19,3 miljoni euro eest küünlaid, millest 93% olid Eestis valmistatud. Küünalde väljavedu suurenes võrreldes eelneva aastaga viiendiku võrra ja see oli tingitud eelkõige Eestis valmistatud küünalde ekspordi kasvust. Ligi 90% Eestis valmistatud küünaldest viiakse Euroopa Liidu riikidesse, lõviosa ehk umbes pool saadetakse Rootsi ja pea kolmandik Soome. Eestis valmistatud küünlaid impordivad ka näiteks USA ja Norra. Eksport USA-sse suurenes 2019. aastal võrreldes eelneva aastaga suisa üheksa korda.
Eestisse imporditi küünlaid 5,5 miljoni euro eest ning võrreldes eelneva aastaga vähenes küünalde sissevedu 7,5%. Enam kui pool küünaldest tuuakse Poolast ja Soomest. Väljastpoolt Euroopa Liitu imporditakse enam küünlaid Hiinast.
Jõulupuude kaubavahetus toimub aasta kahel viimasel kuul, samuti ei ole üllatus, et 71% piparkookide ja 75–80% küünalde kaubavahetusest toimub aasta teises pooles. Milliseid riike kaunistavad Eesti jõulupuud sel aastal ja kus on populaarsed meie küünlad ning piparkoogid, saame teada järgmise aasta alguses.
Vaata ka väliskaubanduse valdkonnalehte.