Eksperimentaalstatistika toetab tarku otsuseid

Uudis
Postitatud 2. september 2024, 9.58 , Eksperimentaalstatistika tiimijuht Marre Karu

Statistikaameti eksperimentaalstatistika tiim reageerib ühiskonnas toimuvale ja annab andmete abil ülevaate Eesti elust. Eksperimentaalstatistika on paindlik ja uuendusmeelne ning aitab lahti harutada nii riigi kui ka kohalike omavalitsuste tasandil toimuvat teisiti kui regulaarstatistika seda võimaldab. Kellele, millal ja milleks on vaja eksperimentaalstatistikat?

Eksperimentaalstatistika peamine ülesanne on reageerida ühiskonnas toimuvale: kui valitsus plaanib kehtestada uut maksu või muuta toetuste süsteemi, aitab meie eksperimentaalstatistika tiim panna kokku andmed, mis võimaldavad analüüsida kaasnevaid mõjusid ning hinnata võimalikke kulusid ja tulusid. Kui paljusid perekondi mõjutaks lastetoetuste vajaduspõhiseks tegemine? Kas väiksema sissetulekuga inimesed võtavad vähem haiguslehti? Kui palju inimesi on hõivatud turbatööstuses?Ka selliste teemade uurimisel aitab eksperimentaalstatistika tiim. 

„Eksperimentaalstatistika eesmärk on otsida statistika tegemise ja andmete kasutamise uusi võimalusi, et paremini mõista ühiskonna arenguid ja toetada tarkade otsuste tegemist,“ selgitas eksperimentaalstatistika tiimi juht Marre Karu. „Sageli on võimalik juba olemasolevatest andmetest leida vastuseid sellistele küsimustele, mida seni pole keegi lihtsalt veel küsinud," kirjeldas Karu. 

Selleks, et huvilised saaksid endale vajaliku info kätte kiiresti, ammendavalt ja mugavalt, otsib eksperimentaalstatistika pidevalt uusi võimalusi statistika tegemiseks. Seni vastamata küsimustele vastamiseks kasutame:

  • andmete linkimist ja kombineerimist;
  • uusi andmeallikaid (nt elektritarbimise andmed, tekstilised andmed);
  • uusi meetodeid (nt masinõpe, veebikammimine).
Eksperimentaalstatistika, joonis

Kust andmed pärinevad?

Enamasti kasutab eksperimentaalstatistika tiim registriandmeid. Näiteks saame elanikkonda kirjeldada andmetega, mis pärinevad rahvastikuregistrist, Eesti hariduse infosüsteemist, töötamise registrist, töötukassa andmekogudest. Sissetulekute andmed pärinevad maksu- ja tolliameti deklaratsioonidest, sotsiaalkindlustusameti pensionide ja toetuste andmekogudest ning töötukassalt. 

Andmed ettevõtete ja asutuste kohta saadakse äriregistrist, töötamise registrist, käibedeklaratsioonist, tulu- ja sotsiaalmaksu, kohustusliku kogumispensioni ja töötuskindlustusmakse deklaratsiooni, FIE-de tuludeklaratsioonist ja majandusaasta aruannetest. 

Kõik andmed on kasutusel pseudonümiseeritud kujul – see tähendab, et kogu info, mis võimaldab isikuid ja ettevõtteid tuvastada, on andmetest eemaldatud. Inimesi ja ettevõtteid meil tuvastada pole võimalik, nii et kellelgi pole tarvis oma anonüümsuse pärast muret tunda. Küll aga on võimalik meil omavahel erinevaid andmekogusid linkida, mis võimaldab saada uut infot isikute ja ettevõtete kohta.

 

Registriandmed annavad võimaluse analüüsida ka väiksemaid piirkondi

Eksperimentaalstatistika tiim saab analüüsida ka kohalikust omavalitsusest väiksemaid piirkondi. „See annab võimaluse uurida Eesti ühiskonda täpselt ja süvitsi,“ kirjeldas Karu eksperimentaalstatistika võimalusi kohaliku elu uurimisel. Tellimustööna on eksperimentaalstatistika tiim teinud kohalikele omavalitsustele eripäraseid ja katsetamiseks mõeldud projekte. „Meilt saadavad andmed ja meie koostatud analüüsid võivad olla tugevaks vundamendiks nii riikliku kui ka kohaliku tasandi elu tulevikuplaanide seadmiseks,“ selgitas Karu.

Näited eksperimentaalstatistikast

Statistikaameti eksperimentaalstatistika tiim keskendub tellimus- ja arendustöödele ning on valmis kiirelt reageerima tellija vajadustele ning aitama leida sobivaima lahenduse vajalike andmete kogumiseks ja analüüsimiseks.

Eksperimentaalstatistika tiim analüüsis hiljuti välistudengite majanduslikku mõju Eestis ning meie abiga on loodud palgarakendus, mis näitab erinevat ametit pidavate inimeste palkasid Eestis. Oleme panustanud ka palgapeegli arendusse. Tegemist on tööriistaga, kus ettevõtted saavad jälgida soolist palgalõhet oma organisatsioonis. Samuti on tiim uurinud, kuhu kaovad noored õpetajad ning milline on ajateenistuse läbinute tööturupositsioon pärast teenistuse läbimist. Elektritarbimise andmete põhjal oleme tuvastanud tühje eluruumeOmavalitsustele oleme eripuhkudeks loonud ka infograafikat. Lähemalt saab tehtud töödega tutvuda siin.    

Lisaks kogub ja avaldab eksperimentaalstatistika tiim kiirstatistikat ühiskonnale oluliste teemade kohta. 

Statistikat saavad tellida kõik

Kui statistikaameti andmebaasis ei ole veel statistikat, mida klient soovib, saab selle tellida. Tellimustöid teeme kõigis statistikavaldkondades. Tellimustöö vormis saavad andmeid tellida kõik, kel on vajadus täpsema info järele, seal hulgas avaliku sektori organisatsioonid, ettevõtted ja nende esindusorganisatsioonid, mittetulundusühingud ja sihtasutused, rahvusvahelised organisatsioonid ning teised juriidilised isikud ja eraisikud. 

 

Loe tellimustöö kohta täpsemalt statistikaameti veebist

Statistikaameti andmete ja graafikute kasutamisel palume viidata allikale.

 

Täpsem teave:

Heidi Kukk
meediasuhete juht
statistika levi osakond
statistikaamet
tel 625 9181
press [at] stat.ee (press[at]stat[dot]ee)
 

Foto: Shutterstock

Head kliendid! Hooldustööde tõttu toimub 2. septembril ajavahemikus 15.00–16.00 statistikaameti  veebilehtedel  katkestus. Vabandage!