Ära maga maha! Lõppeva talve 7 populaarsemat blogipostitust
Pidurdamatud kinnisvarahinnad, maagilised pulmakuupäevad, menukamad laste nimed ja sünnitajate arv tuleviku Eestis – need on märksõnad, mis lõid möödunud talvel Eesti statistikaelus kõige rohkem laineid.
1. Kui palju on tulevikus sünnitajaid?
Laste sündi võib pidada piirkonna üheks olulisemaks elujõulisuse mõõdikuks. Seda mõjutab aga oluliselt piirkonnas elavate sünnitusealiste naiste arv. Eesti rahvastik on kasvanud positiivse rändesaldo toel, loomulik iive olnud negatiivne.
Kui palju on tulevikus sünnitavaid naisi Eestis, kui senine tendents jätkub? Loe lähemalt siit.
2. Kes usub kinnisvaramuinasjuttu?
Eestis arvatakse tihtipeale, et kinnisvara on võluinvesteering, mille väärtus saab ainult kasvada ja mille hinnad kunagi ei kuku. Ühtlasi ollakse veendumusel, et kinnisvara on üks ja ainus koht, kus rahapaigutus elab turvaliselt üle kõik majanduslikud tagasilöögid. Tore muinasjutt, kuid kas ühel päeval äkki reaalsus kohale ei jõua? Loe lähemalt, mis Eesti kinnisvaraturul toimub siit.
3. Maagilised kuupäevad panevad pulmakellad helisema
22.02.2022 oli üks neist maagilistest kuupäevadest, mil paaripanijad tegid pikemaid töötunde ning armastust tähistatakse kaugelt enam kui mõnel muul päeval aastas. Kas veebruarist on saanud uus juuli ning kui paljud abielud üldse püsima jäävad? Loe lähemalt siit.
4. Piima kokkuostuhind tõusuteel
Piima keskmine kokkuostuhind oli eelmisel aastal 316 eurot tonni eest, mis on viimase nelja aasta kõrgeim. Kui eelmise aasta alguses jäi piima hind alla 300 euro tonni eest, siis teisest poolaastast hakkas hind tõusma ja jõudis detsembriks tasemeni 358 eurot tonni eest, millest kõrgem oli hind viimati 2014. aastal. Loe lähemalt piima kokkuostuhinna muutusest siit.
5. Vankumatult püsivad lemmiknimed
Kõik eelmisel aastal lastele pandud populaarsemad nimed on võlunud värskeid lapsevanemaid juba pikemat aega. Oliver on tipus olnud juba 17 aastat, Robin viimased 11 aastat ja Mark kuus aastat. Sofia on olnud esikümnes 16 aastat, Mia 10 ja Emily neljandat aastat. Millised on aga täiesti uued nimed popimate nimede esikümnes, loe lähemalt siit.
6. Süsteem, mis hoiatab maksejõuetuse eest
Et maandada ettevõtlusriske ja tagada stabiilsemat ärikeskkonda, käis Maailmapank 2020. aastal välja idee luua riikides süsteem, mis hoiataks ettevõtteid võimaliku maksejõuetuse ohu eest. Statistikaamet on välja töötamas selle süsteemi prototüüpi. Kuidas selline hoiatussüsteem tulevikus toimima hakkaks? Loe lähemalt siit.
7. Terviserikkujad luubi all
Koroonapandeemia on toonud huviorbiiti ka muud terviseteemad ning küsimuse, mida saab iga inimene ise selleks teha, et oma tervist hoida. Veerand Eesti meestest suitsetab. Kui palju on Eestis aga ülekaalulisi ja neid, kes maadlevad kõrge vererõhuga? Mida näitavad viimased Euroopa terviseuuringute andmed? Loe lähemalt siit.